Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

EN SIK GÖRÜLEN YENİ KORONAVİRÜS BELİRTİSİ!..
#1

[Resim: en-sik-gorulen-yeni-koronavirus-belirtisi_ma.jpg]Mutasyona uğrayan corona virüs hakkında son dakika gelişmesi! En çok görülen yeni corona belirtisi muhakkak oldu Mutasyona uğrayan corona virüs hakkında son dakika gelişmesi! En çok görülen yeni corona belirtisi emin oldu

 Keza Türkiye'de keza de Avrupa'da son dönemde corona virüs olgu sayısı arttı. Özellikle Ekim ve Kasım ayında dünya genelinde artan covid-19 salgınında koku alma probleminin, ateş ve öksürüğe tarafından daha ciddi bir semptom olduğu açıklama edildi. Ülkemizde de olgu sayısı 2.500'lerin üstüne çıktı, corona virüs hastalığına yakalananlar son dönemde alev ve öksürük geçse de koku ve tad kaybının devam ettiğini belirtiyor.

 Corona virüs belirtileri aralarında en çok görülenlerden biri de koku kaybı olarak uyarı çekiyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya tarafından ateş ve öksürüğe tarafından koku ile tad alma probleminin önemli bir semptom olduğu ortaya çıkarıldı. Hatırlanacağı gibi tad ve koku alma sorunu Mayıs ayında corona virüs belirtileri arasına girmişti. Bu da virüsün mutasyona uğradığına kanıt olarak gösterildi.

 

SON DAKİKA HABERİ: TAD VE KOKU ALMANIN ATEŞ VE ÖKSÜRÜĞE KADAR DAHA BÜYÜK CORONA BELİRTİSİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI!

 İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine ast Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan yeni müşteri koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 322 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 54 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere'de salgınla ilgili yeni bir araştırma yapıldı.

 KOKU KAYBI DAHA CİDDİ BİR KORONAVİRÜS BELİRTİSİ

Koronavirüs salgınının manâlı rakamlara ulaşmasının gerisinde hastalığın belirtileri ile ilgili araştırmalarda devam ediyor. Londra'da İngiliz bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, koku kaybının, alev ve öksürüğe tarafından daha ciddi bir koronavirüs belirtisi olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, koku kaybı yaşayan vatandaşların, öteki belirtilere tarafından daha pozitif ihtiyatlı olması gerektiğini açıkladı.

 MAYIS AYINDA KOVİD-19 BELİRTİLERİ LİSTESİNE GİRMİŞTİ

Tat ve koku alma duyusunun geçici olarak kaybedilmesinin koronavirüs belirtisi olabileceğine dair veriler Nisan ayında gündeme gelmeye başlamış ve Mayıs ortalarında resmi Kovid-19 belirtileri listesine eklenmişti.Koronavirüsle ilgili mevcut kılavuzlara kadar, tat veya koku duyusunda kayba uğrayan kişilerin kendilerini karantinaya alması ve deneme yaptırması gerekiyor.Koku kaybı, alev ve öksürüğe kadar daha ciddi bir koronavirüs belirtisi.

Kaynak: BBC Türkçe

Kuru öksürük: Virüs daha alçak ve üstteki solunum yollarını etkilediği için en sık görülen semptom.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer bulgu yüksek ateş.

 

Boğaz ağrısı: Yüksek alev ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya niçin oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri aralarında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu solunum yetmezliği. Bilhassa solunum problemi olan hastalar, virüs sebebiyle gelişen nefes darlığına ast olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

 

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo sebebiyle hasta kendisini halsiz hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün solunum yetmezliği, boğaz ağrısı ve öteki belirtiler sebebiyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün asgari görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler fazla eksik sayıda hastada ortaya çıkıyor.

 

CORONA NASIL BULAŞIR?

Corona virüsü hayvanlarla temas aracılığıyla yayılabildiği gibi enfekte bir kişinin gövde salgıları ile temasından yayıldığı biliniyor.

Virüs hasta insanlarda, öksürme, aksırma biçiminde septomlara niçin olduğundan bu durumlarda ortaya saçılan damlacıklar ile dinç kişinin temas etmesi virüsün yayılmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle de gün içerisinde oldukça çok kere el yıkayıp temizlemek, kolonya kullanmak, el dezenfektanı ile elleri dezenfekte etmek yük taşımaktadır.

afyonhaber
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi